28.08.-01.09.19
Live A/V
Aho Ssan
Live A/V
Alessandro Cortini presents Volume Massimo
Live
Alfio Antico
Live A/V
Amnesia Scanner
DJ
Arthur
Showcase
Avon Terror Corps
DJ
Chee Shimizu
DJ
Clara 3000
DJ
Cop Envy b2b Logic1000
Live A/V
Cyprien Gaillard presents Ocean II Ocean
Live
dBridge presents Black Electric
DJ
Dea Barandana
Live
E-Saggila presents My World My Way
DJ
Elena Colombi b2b Jon K
Showcase
stroom: Encounter Solace Within Modified Dances
28.08.-01.09.19
Live A/V
Aho Ssan
Live A/V
Alessandro Cortini presents Volume Massimo
Live
Alfio Antico
Live A/V
Amnesia Scanner
DJ
Arthur
Showcase
Avon Terror Corps
DJ
Chee Shimizu
DJ
Clara 3000
DJ
Cop Envy b2b Logic1000
Live A/V
Cyprien Gaillard presents Ocean II Ocean
Live
dBridge presents Black Electric
DJ
Dea Barandana
Live
E-Saggila presents My World My Way
DJ
Elena Colombi b2b Jon K
Showcase
stroom: Encounter Solace Within Modified Dances
Reading
Engines of Empathy
Live
Gerald Brunson
Live
Félicia Atkinson presents Music For Helen Frankenthaler
DJ
Forest Drive West
Live A/V
Function presents Existenz
Live
Helm
Live
HTRK
Live
HXE
Live
Hydromantic
DJ
James Ruskin
DJ
Jensen Interceptor
Live
JK Flesh
DJ
Jorjick
Live A/V
Kali Malone + Rainer Kohlberger
Live
Kinlaw + Franco Franco
Live A/V
Lee Gamble
Live A/V
Marshstepper + Team Rolfes present Deceivers of the Moments Presence
Live
Loraine James
DJ
Mala
DJ
Metrist
Live A/V
Mi†ra presents nine-sum sorcery
DJ Collective
Mina
DJ
Mixmaster Morris
Live
MY DISCO
Live
Natalie Beridze
Live
Nene H. presents RAU // REUE
Live
Nivhek
Live
Nika J
Live A/V
Nkisi presents Initiation
Live
Not Waving + Dark Mark
Live A/V
Objekt + Ezra Miller
DJ
Oceanic
Live A/V
Pablo’s Eye
Live
Pavel Milyakov
DJ
Phuong-Dan b2b Zozo
DJ
Rhyw b2b Mor Elian
Live A/V
Roly Porter + MFO present Kistvaen
Live
rRoxymore presents Face to Phase
Live A/V
Samuel Kerridge + Taylor Burch present The Other
DJ
Scion DJ Team (Substance & Vainqueur)
Live
Shackleton presents Tunes of Negation
Live A/V
Shapednoise + Pedro Maia presents Aesthesis
DJ
SHYBOI
DJ
@skaeliptom2 + @vtss.pl
Live
Slow White Fall
DJ
Sofay
Live A/V
Soho Rezanejad presents Crow Without Mouth
Live
SØS Gunver Ryberg
Live
Solid Blake
DJ
Sybil
Live A/V
Mi†ra presents nine-sum sorcery
DJ Collective
Mina
DJ
Mixmaster Morris
Live
MY DISCO
Live
Natalie Beridze
Live
Nene H. presents RAU // REUE
Live
Nivhek
Live
Nika J
Live A/V
Nkisi presents Initiation
Live
Not Waving + Dark Mark
Live A/V
Objekt + Ezra Miller
DJ
Oceanic
Live A/V
Pablo’s Eye
Live
Pavel Milyakov
DJ
Phuong-Dan b2b Zozo
DJ
Rhyw b2b Mor Elian
Live A/V
Roly Porter + MFO present Kistvaen
Live
rRoxymore presents Face to Phase
Live A/V
Samuel Kerridge + Taylor Burch present The Other
DJ
Scion DJ Team (Substance & Vainqueur)
Live
Shackleton presents Tunes of Negation
Live A/V
Shapednoise + Pedro Maia presents Aesthesis
DJ
SHYBOI
DJ
@skaeliptom2 + @vtss.pl
Live
Slow White Fall
DJ
Sofay
Live A/V
Soho Rezanejad presents Crow Without Mouth
Live
SØS Gunver Ryberg
Live
Solid Blake
DJ
Sybil
Live
Terrence Dixon
DJ
Trevor Jackson
DJ
Tutu
Live
UCC Harlo
DJ
Umwelt
Live
Violet presents Bed of Roses
Live A/V
Vladislav Delay with AGF present Rakka
Showcase
West Mineral Ltd. + Huerco S. presents Malleable Music
DJ
Yousuke Yukimatsu enters Zone Unknown
Live
Ziúr
In-situ performance
Nervous System 2020
Installation
Anne de Vries
Installation
Cecile Beau and Emma Loriaut
Installation
Folkert de Jong
Installation
Ho Tzu Nyen
Installation
Pedro Maia
Projektionsraum
Fabien Giraud and Raphael Siboni
Projektionsraum
Leslie Thornton and James Richards
Projektionsraum
Sasha Litvintseva and Beny Wagner
Projektionsraum
Sohrab Hura
Projektionsraum
Stéphanie Lagarde
Experimental Shorts
Screening Programme A
Experimental Shorts
Screening Programme B
Wed.28.08.19
Doors open 17:00
Stage Null 19:00 In-situ performance, W.P.
Nervous System 2020
Main Stage 20:00 Live
UCC Harlo
Main Stage 21:00 Live
Pavel Milyakov
Main Stage 22:00 Live, W.P.
Not Waving + Dark Mark
Main Stage 23:00 Live, G.P.
Nivhek
Stage Null 00:00 Live
HTRK
Stage Null 01:00 Live, W.P.
dBridge presents Black Electric
Stage Null 02:00 DJ
Tutu
OHM 20:00 DJ
Mixmaster Morris
OHM 00:00 DJ
Metrist
OHM 02:00 DJ
Clara 3000
OHM 04:00 DJ
Rhyw b2b Mor Elian
Tresor DJ Collective
Mina
Tresor 00:00 DJ
BLEID
Tresor 01:30 DJ
ketia
Tresor 02:30 DJ
Violet
Tresor 03:30 Live
Photonz
Tresor 04:30 Live
Odete
Tresor 05:30 DJ
VIEGAS
Tresor 06:30 DJ
marum
Thu.29.08.19
Doors open 18:00
Stage Null 18:30 Reading
Engines of Empathy
Stage Null 19:20 In-situ performance, W.P.
Nervous System 2020
Main Stage 20:00 Live
Natalie Beridze
Main Stage 21:00 Live
Helm
Main Stage 22:00 Live A/V, W.P.
Nkisi presents Initiation
Main Stage 23:00 Live A/V, W.P.
Marshstepper + Team Rolfes present Deceivers of the Moments Presence
Main Stage 00:00 Live A/V, W.P.
Shapednoise + Pedro Maia presents Aesthesis
Stage Null 01:00 Live
Ziúr
Stage Null 02:00 Live
HXE
Stage Null 03:00 Live
Kinlaw + Franco Franco
Stage Null 04:00 Live
JK Flesh
OHM 20:00 DJ
Chee Shimizu
OHM 23:00 Live
Hydromantic
OHM 00:00 Live, W.P.
Violet presents Bed of Roses
OHM 01:00 Live, W.P.
Slow White Fall
OHM 02:00 DJ
Buttechno
OHM 04:00 DJ
Bambounou
Fri.30.08.19
Doors open 18:00
Stage Null 19:00 Screening
Programme A
Stage Null 20:20 In-situ performance, W.P.
Nervous System 2020
Main Stage 21:00 Live
MY DISCO
Main Stage 22:00 Live A/V, W.P.
Mi†ra
presents nine-sum sorcery
Main Stage 23:00 Live A/V, W.P.
Vladislav Delay with AGF present Rakka
Main Stage 00:00 Live A/V, G.P.
Lee Gamble
Main Stage 01:00 Live A/V, W.P.
Alessandro Cortini presents Volume Massimo
Stage Null 02:00 Live , W.P.
Shackleton presents Tunes of Negation
Stage Null 03:20 Live, W.P.
Nene H. presents RAU // REUE
Stage Null 04:00 Live, W.P.
E-Saggila presents My World My Way
OHM Showcase
stroom:
Encounter Solace Within Modified Dances
OHM 20:00 Live
Jason Kolar
OHM 20:45 Live
Annelies Monsere
OHM 21:30 Live
Aponogeton
OHM 22:15 Live
TRjj
OHM 23:00 DJ
Nosedrip b2b Victor de Roo
OHM 02:00 DJ
Trevor Jackson
OHM 04:00 DJ
Sofay
OHM 06:00 DJ
Arthur
Tresor 00:00 DJ
Scion DJ Team (Substance & Vainqueur)
Tresor 04:00 Live
Terrence Dixon
Tresor 05:00 Live, W.P.
Solid Blake
Tresor 05:45 DJ
Umwelt
Globus 00:00 DJ
Oceanic
Globus 03:00 Live, G.P.
Nika J
Globus 03:45 Live
Loraine James
Globus 04:30 DJ
Elena Colombi b2b Jon K
Sat.31.08.19
Doors open 18:00
Stage Null 19:00 Screening
Programme B
Stage Null 20:20 In-situ performance, W.P.
Nervous System 2020
Main Stage 21:00 Live, W.P.
Félicia Atkinson presents Music For Helen Frankenthaler
Main Stage 22:00 Live A/V, G.P.
Pablo’s Eye
Main Stage 23:00 Live A/V, W.P.
Aho Ssan
Main Stage 23:35 Live A/V, W.P.
Cyprien Gaillard presents Ocean II Ocean
Main Stage 00:10 Live A/V, W.P.
Samuel Kerridge + Taylor Burch present The Other
Main Stage 01:00 Live A/V, G.P.
Objekt + Ezra Miller
Stage Null 02:30 DJ
Yousuke Yukimatsu enters Zone Unknown
Stage Null 03:30 Live A/V
Amnesia Scanner
Stage Null 04:30 DJ, W.P.
@skaeliptom2 + @vtss.pl
OHM Showcase
West Mineral Ltd. + Huerco S. presents Malleable Music
OHM 20:00 DJ
Perila
OHM 22:30 Live
Exael
OHM 23:30 DJ
Huerco S.
OHM 01:00 Live
God69
OHM 02:00 DJ
Special Guest DJ
OHM Showcase
Avon Terror Corps
OHM 03:30 Live
Bad Tracking
OHM 04:30 Live
Harrga
OHM 05:30 Showcase
Avon Terror Corps
Tresor 00:00 DJ
Forest Drive West
Tresor 03:30 Live
SØS Gunver Ryberg
Tresor 04:30 DJ
James Ruskin
Tresor 07:30 DJ
Jorjick
Globus 00:00 DJ
Cop Envy b2b Logic1000
Globus 04:00 Live
Gerald Brunson
Globus 05:00 DJ
SHYBOI
Sun.01.09.19
Doors open 18:00
Stage Null 18:20 In-situ performance, W.P.
Nervous System 2020
Stage Null 19:00 Live
Alfio Antico
Main Stage 20:00 Live, W.P.
rRoxymore presents Face to Phase
Main Stage 21:00 Live A/V, W.P.
Kali Malone + Rainer Kohlberger
Main Stage 22:00 Live A/V, W.P.
Soho Rezanejad presents Crow Without Mouth
Main Stage 23:00 Live A/V, W.P.
Roly Porter + MFO present Kistvaen
Main Stage 00:00 Live A/V, W.P.
Function presents Existenz
Stage Null 01:30
Peverelist b2b Simo Cell
OHM 20:00 DJ
Dea Barandana
OHM 23:00 DJ
Phuong-Dan b2b Zozo
OHM 01:00 DJ
Lee Gamble
OHM 03:00 DJ
Jensen Interceptor
OHM 05:00 DJ
Sybil

Festival tickets permit entry into the Kraftwerk Berlin complex, which is home to the entire performance, aftershow, screening and installation programmes. A selection of food from local vendors is available until midnight. Some locations within this complex are capacity limited and may require queuing at specific times.

Kraftwerk Berlin is found at Köpenicker Str. 70 in Mitte. The closest subway station (2 minutes walk) to the venue is at U Heinrich-Heine-Str. (U8). The Kraftwerk complex contains all programme activities related to the festival, including aftershows.

Holders of the German “Schwerbehindertenausweis B” are entitled to request an additional ticket for their escort. For this and other restricted mobility questions, please contact inclusion@berlin-atonal.com.

4.4c GmbH
Frankfurter Allee 14
10247 Berlin

Publicly funded by
Media Partners
X